piątek, 29 sierpnia 2014

Rok 2012. Antologia


Drodzy Czytelnicy!

Oficyna Wydawnicza RW2010 chciałaby  ofiarować Wam najlepszy prezent, na jaki nas stać. Przedstawiamy zatem antologię opowiadańRok 2012. Zawarliśmy w niej dwadzieścia dziewięć utworów, których autorami są współpracujący z nami przez ostatni rok pisarze. W ich zacnym gronie znajdują się twórcy już uznani oraz zupełni debiutanci, nestorzy pisarstwa oraz literacka młodzież. Wszystkim dziękujemy za ten wspólny czas i ze wszystkich jesteśmy szczerze dumni.

Kilka słów o kluczu, na podstawie którego dokonaliśmy wyboru prezentowanych tutaj tekstów. Po pierwsze – w antologii znalazły się opowiadania tych autorów, którzy w ciągu minionego roku opublikowali w naszej oficynie przynajmniej jedną książkę. Po drugie – wybraliśmy te teksty, które cieszyły się największą popularnością wśród naszych Czytelników, czyli miały najwięcej „pobrań” z naszego serwisu. A jeżeli się wahaliśmy między kilkoma pozycjami, decyzję pozostawialiśmy autorowi. Po trzecie – aby uniknąć nieporozumień i nie wartościować zebranych tekstów – ułożyliśmy je w porządku alfabetycznym według tytułów.

Opowiadania w oczywisty sposób reprezentują wydawaną przez nas tematykę. Dlatego najwięcej jest w zbiorze opowiadań fantastycznych; pod względem treści, ale też wykonania. Niemniej wielbiciele obyczaju, romansu, horroru, groteski i satyry też znajdą w naszej antologii coś dla siebie.

czwartek, 28 sierpnia 2014

Biblia w 365 dni. Plan czytania Pisma Świętego

Biblia w 365 dni. Plan czytania Pisma Świętego
Biblia w 365 dni to plan czytania Pisma Świętego, pomagający w lekturze 66 ksiąg Biblii w ciągu jednego roku. Plan ten nie jest oparty na prostym podziale kolejnych ksiąg na równe części do systematycznego czytania, a na równoczesnej lekturze ksiąg Starego i Nowego Testamentu. W ten sposób teksty z obu części Biblii wzajemnie się uzupełniają. Fragmenty opisujące poszczególne wydarzenia zostały – w większości przypadków – umieszczone w porządku chronologicznym, a ich zapowiedzi zawarte w księgach prorockich zostały zestawione z opisem wydarzeń w księgach historycznych. 

Rezerwując 20 minut dziennie, w ciągu roku przeczytasz całe Pismo Święte! Będzie to duchowa podróż, która może zmienić Twoje życie!
Gordon L. Addington
ZOBACZ: Biblia w 365 dni. Plan czytania Pisma Świętego 

środa, 27 sierpnia 2014

Co to znaczy być chrześcijaninem?


Jest wiele spraw, odnośnie których zupełna niewiedza lub całkowita obojętność nie są ani tragiczne, ani zgubne. Istnieją jednak kwestie, w odniesieniu do których niewiedza lub obojętność stanowi niebezpieczeństwo, co więcej – może być tragiczna! Jedną z nich jest znajomość odpowiedzi na pytanie: „Czy jestem chrześcijaninem?” lub – inaczej mówiąc – „Kiedy, zgodnie z Pismem Świętym, mam prawo nazywać się chrześcijaninem?”. Alert N. Martin zachęca, by szukając odpowiedzi na te pytanie nie kierować się obiegowymi, tradycyjnymi opiami, ale sięgnąć do czystego źródła, którym jest Pismo Święte.

wtorek, 26 sierpnia 2014

Psychopoezja. Jestem za, a nawet przeciw - Ryszard Krupiński


"Psychopoezja. Jestem za, a nawet przeciw" to tomik wierszy dla pasjonatów poezji współczesnej, publikowany na wolnej licencji, jako darmowy ebook.

W tomiku znajdują się zarówno utwory o wysokim stopniu abstrakcji, gdzie interpretacja wymaga koncentracji i pewnej świadomości psychologicznej, ale także nieskomplikowane rymowanki. Tematyka oscyluje wokół wyraźnych stanów emocjonalnych, które wszyscy przeżywamy, zarówno w bieli, czerni, jak i w kolorze. Wiersze niosą w sobie pewne przesłanie lub chociażby walor edukacyjny.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Będziesz to prać! - Jakub Ćwiek


Darmowe opowiadanie z książki Chłopcy Jakuba Ćwieka.

Rykiem silników, hukiem wystrzałów i głośnym: BANGARANG! – tak zwiastują swoje przybycie Zagubieni Chłopcy, najbardziej niezwykły gang motocyklowy na świecie. Niegdyś wierni towarzysze Piotrusia Pana, dziś odziane w skórzane kurtki zakapiory pod wodzą zabójczo seksownej Dzwoneczek. Zrobią wszystko, by przetrwać… i dobrze się przy tym bawić. Bez względu na cenę.

Jakub Ćwiek powraca z nową wystrzałową historią! Przekonajcie się, co wyjdzie z połączenia ciężkiego klimatu rodem z popularnego serialu Sons of Anarchy z bajkowymi postaciami klasycznej powieści Jamesa M. Barriego Piotruś Pan. Ilustracje do książki wykonał Robert Adler. Będziesz to prać! - Jakub Ćwiek  

piątek, 22 sierpnia 2014

Nowe media + animacja kultury


Publikacja Nowe media + animacja kultury jest pokłosiem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów, która odbyła się od 3 do 4.12.2012 r. w Warszawie z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury przy współpracy Fundacji Orange oraz Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Publikacja zawiera część teoretyczną skupiającą się na zagadnieniach związanych z nowymi mediami oraz prezentacje projektów, które wykorzystują w bardzo różny sposób nowe i stare media w swoich działaniach pro-społecznych. Dostępna zarówno w wersji papierowej i elektronicznej.

czwartek, 21 sierpnia 2014

Glemp. Pod okiem opatrzności


Glemp – Pod okiem Opatrzności wywiad rzeka z kard. Józefem Glempem opracowany przez dziennikarza PAP Stanisława Karnacewicza.

Prymas mówił do niego per Stasiu. I zawsze im się świetnie rozmawiało. Przez 22 lata kardynał Józef Glempudzielił Karnacewiczowi, dziennikarzowi Polskiej Agencji Prasowej relacjonującemu sprawy Kościoła, kilkudziesięciu wywiadów i wypowiedzi. Te rozmowy ułożyły się w  fascynującą opowieść o życiu i posłudze kard. Glempa, w książkę Glemp –  Pod okiem Opatrzności. Ten, kto przez lata żył w przekonaniu, że prymas to człowiek nieprzystępny, chłodny, bojaźliwy i zachowawczy, po przeczytaniu tej książki zdecydowanie zmieni zdanie na jego temat. Z wywiadu wyłania  się bowiem nie tylko obraz intelektualisty, teologa i politycznego stratega ale także człowieka z poczuciem humoru, towarzyskiego i z otwartą głową. A przede wszystkim księdza, dla którego  drugi człowiek, każdy człowiek był ważny.

Zawsze rozmawiali szczerze. O sprawach trudnych i wrażliwych. Karnacewicz potrafił wydobyć z prymasa opinie na najtrudniejsze tematy. Rozmawiali nie tylko o Janie Pawle II, Benedykcie XVI i Prymasie Tysiąclecia Stefanie Wyszyńskim, ale także o trudnych decyzjach związanych z działalnością błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, o  polityce i politykach, m.in. Aleksandrze Kwaśniewskim i Lechu Kaczyńskim, o Solidarności i stanie wojennym. Nigdy nie unikał dyskusji o  Unii Europejskiej, ekumenizmie, lustracji i trudnej przeszłości, konkordacie a nawet in vitro i karze śmierci. Z biegiem lat niektóre jego poglądy ewoluowały m.in. na temat Radia Maryja.
Dodatkowym atutem publikacji jest kilkadziesiąt mało znanych zdjęć Prymasa.


To książka rzetelnego dziennikarza z dużym doświadczeniem, a zarazem osoby bardzo bliskiej Księdzu Prymasowi. Sądzę, że wszyscy z niej skorzystamy. Jest tu wiele ciekawostek o Księdzu Prymasie, pokazujących Go jako człowieka zwyczajnego i ciepłego.
-  Kazimierz Kardynał Nycz, Metropolita Warszawski

Kardynał Glemp zawsze dostrzegał w człowieku dobro, nawet przytłoczone niedoskonałością czy grzechem. W rozmowach ze Stanisławem Karnacewiczem dotykał szerokiego spektrum tematów, nie unikając problematyki newralgicznej i trudnej.
-  Biskup Andrzej F. Dziuba, były osobisty sekretarz kard. Glempa


Książka przygotowana przez Press Club Polska we współpracy z Polską Agencją Prasową i Narodowym Centrum Kultury.
Wydawcą e-booka Glemp - Pod Okiem Opatrzności jest Narodowe Centrum Kultury

środa, 20 sierpnia 2014

16 typów osobowości w pigułce


Poznaj niezależnego i błyskotliwego stratega, twórczego i wrażliwego mentora oraz optymistycznego i ciepłego doradcę. Poznaj artystę, logika, entuzjastę, prezentera… Dowiedz się, czym wyróżniają się poszczególne typy osobowości, i sprawdź, czy rozpoznasz wśród nich swoich znajomych i bliskich. Czy rozpoznasz wśród nich siebie?

Książka ta jest wprowadzeniem do typologii osobowości ID16. Dzięki niej poznasz profile poszczególnych typów osobowości i dowiesz się, jaki procent populacji stanowią.

Typologie osobowości odwołujące się do teorii Carla Gustava Junga (do których należy ID16) są narzędziem powszechnie stosowanym w praktyce pedagogicznej, coachingu, zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz poradnictwie zawodowym i małżeńskim. Stanowią one również podstawę wielu programów wspierających rozwój osobisty i doskonalących relacje międzyludzkie. Jungowskie testy osobowości stały się standardowym narzędziem stosowanym przez większość globalnych przedsiębiorstw w procesie rekrutacji oraz w rozwoju zawodowym.

wtorek, 19 sierpnia 2014

Miasto atrakcji. Narodziny kultury masowej na przełomie XIX i XX wieku - Łukasz Biskupski


W Mieście Atrakcji Łukasz Biskupski opisuje przemiany rodzimej kultury popularnej na przełomie XIX i XX wieku i proces wykształcania się kina jako dominującej formy w uniwersum rozrywek Łodzi, największego ośrodka przemysłowego na terenie polskich prowincji Cesarstwa Rosyjskiego.

Autor rekonstruuje system rozrywkowy miasta, śledząc „podwójne narodziny” kina. Kinematograf pojawił się w latach 90. XIX wieku jako nowa technologia zaadaptowana przez dziewiętnastowieczną kulturę atrakcji reprezentowaną przez salony osobliwości czy teatry variété. Dopiero po 1907 roku kino wyłoniło się jako osobny segment branży rozrywkowej, posiadający własne miejsca prezentacji i własną publiczność przyzwyczajoną do regularnych powrotów do kin w ramach praktyki, którą, za ówczesną prasą, można nazwać „kinomanią”.

Łukasz Biskupski, kulturoznawca i filmoznawca, doktorant w Instytucie Kulturoznawstwa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się dawną i współczesną kulturą wizualną.

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Teraz Biologia Gimnazjum cz. 5


Teraz Biologia Gimnazjum to seria 5. nowoczesnych e-booków przygotowanych przez zespół doświadczonych autorów podręczników szkolnych, zgodnie z najnowszymi standardami wymagań MEN. Seria obejmuje cały zakres materiału do nauki biologii na poziomie szkoły gimnazjalnej. Cechą charakterystyczną cyklu jest wspaniała szata graficzna, liczne schematy, tabele oraz zdjęcia.

Cz. 5. serii obejmuje:
podstawy genetyki
ewolucja biologiczna
podstawy ekologii
człowiek i środowisko
Każdy rozdział kończy się podsumowaniem, zestawem poleceń kontrolnych oraz ważnymi pojęciami do zapamiętania.

sobota, 16 sierpnia 2014

Teraz Biologia Gimnazjum cz. 4


Teraz Biologia Gimnazjum to seria 5. nowoczesnych e-booków przygotowanych przez zespół doświadczonych autorów podręczników szkolnych, zgodnie z najnowszymi standardami wymagań MEN. Seria obejmuje cały zakres materiału do nauki biologii na poziomie szkoły gimnazjalnej. Cechą charakterystyczną cyklu jest wspaniała szata graficzna, liczne schematy, tabele oraz zdjęcia.

Cz. 4. serii obejmuje:
układ oddechowy człowieka
układ wydalniczy człowieka
układ dokrewny człowieka
układ nerwowy człowieka
układ rozrodczy człowieka
Każdy rozdział kończy się podsumowaniem, zestawem poleceń kontrolnych oraz ważnymi pojęciami do zapamiętania. ZOBACZ>>>

piątek, 15 sierpnia 2014

Teraz Biologia Gimnazjum cz. 3


Teraz Biologia Gimnazjum to seria 5. nowoczesnych e-booków przygotowanych przez zespół doświadczonych autorów podręczników szkolnych, zgodnie z najnowszymi standardami wymagań MEN. Seria obejmuje cały zakres materiału do nauki biologii na poziomie szkoły gimnazjalnej. Cechą charakterystyczną cyklu jest wspaniała szata graficzna, liczne schematy, tabele oraz zdjęcia.

Cz. 3. serii obejmuje:
powłoka wspólna ciała człowieka
układ narządów ruchu człowieka
układ pokarmowy człowieka
układ krążenia człowieka
Każdy rozdział kończy się podsumowaniem, zestawem poleceń kontrolnych oraz ważnymi pojęciami do zapamiętania.

czwartek, 14 sierpnia 2014

Teraz Biologia Gimnazjum cz. 2


Teraz Biologia Gimnazjum to seria 5. nowoczesnych e-booków przygotowanych przez zespół doświadczonych autorów podręczników szkolnych, zgodnie z najnowszymi standardami wymagań MEN. Seria obejmuje cały zakres materiału do nauki biologii na poziomie szkoły gimnazjalnej. Cechą charakterystyczną cyklu jest wspaniała szata graficzna, liczne schematy, tabele oraz zdjęcia.

Cz. 2. serii obejmuje:
królestwo roślin
czynności życiowe roślin
królestwo zwierząt
czynności życiowe zwierząt
Każdy rozdział kończy się podsumowaniem, zestawem poleceń kontrolnych oraz ważnymi pojęciami do zapamiętania.

środa, 13 sierpnia 2014

Teraz Biologia Gimnazjum cz. 1


Teraz Biologia Gimnazjum to seria 5. nowoczesnych e-booków przygotowanych przez zespół doświadczonych autorów podręczników szkolnych, zgodnie z najnowszymi standardami wymagań MEN. Seria obejmuje cały zakres materiału do nauki biologii na poziomie szkoły gimnazjalnej. Cechą charakterystyczną cyklu jest wspaniała szata graficzna, liczne schematy, tabele oraz zdjęcia.
Cz. 1. serii obejmuje:
wprowadzenie do biologii
wirusy i bakterie
protisty i grzyby
tkanki roślinne i zwierzęce
Każdy rozdział kończy się podsumowaniem, zestawem poleceń kontrolnych oraz ważnymi pojęciami do zapamiętania. 

wtorek, 12 sierpnia 2014

Autobiografia wariata - Bode Miller



Znalazłem się w środku pędzącej lawiny, (…) nadszedł przełomowy moment w moim życiu, (…) ostatecznie przekonałem się do swojej maksymy „żyj szybko i na wesoło”.

Tylko on mógł zgubić złoty medal mistrzostw świata w knajpie i rozbić Kryształową Kulę, którą nadał jako bagaż w samolocie. Wychowany w spartańskich warunkach komuny hippisów, bez szkoły – postanowił czerpać z życia całymi garściami: Wszelkie uzależnienie – od narkotyków, alkoholu – jest czymś złym. Ale jeszcze gorszy jest (…) strach przed życiem. A z niego nie można się wyleczyć na czterotygodniowym odwyku.

Nie do zatrzymania, nie do poskromienia, po prostu rozbrajający.

Bode Miller jest tylko jeden.

Krytykowany za specyficzny styl jazdy i mnóstwo nieukończonych zawodów Bode starał się po prostu „zjechać jak najszybciej”. Efekt? Pięć medali olimpijskich, pięć medali mistrzostw świata, dwa Puchary Świata.

A to jeszcze nie koniec. Bode właśnie wrócił na stok. Tęskniliśmy.

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

NieKongres Animatorów Kultury


NieKongres Animatorów Kultury odbędzie się w dniach 26-28 marca 2014 r. Skąd taka dziwna nazwa? Animatorzy kultury w Polsce nie są środowiskiem spójnym ani jednorodnym. Reprezentują różne podejścia do działań animacyjnych – od nastawienia ściśle instytucjonalnego po pewnego rodzaju animacyjną anarchię. Chcieliśmy, żeby dla nich wszystkich znalazło się na NieKongresie miejsce, żeby wszyscy poczuli się zaproszeni – stąd nazwa, nadająca spotkaniu animatorów należną mu rangę, jednocześnie przewrotnie zaprzeczona – tłumaczą organizatorzy wydarzenia w niniejszej publikacji.

piątek, 8 sierpnia 2014

Bank jako instytucja zaufania publicznego. Gwarancje prawne i instytucjonalne


Wzrost znaczenia pieniądza i w zasadzie całkowite oparcie na nim wymiany gospodarczej sprawiły, że powszechną potrzebą stało się przyjmowanie od ludności, gromadzenie i rozliczanie środków pieniężnych oraz odpłatne pożyczanie tych środków innym. Współcześnie potrzebę tę zaspokajają banki, które by móc czynić to powszechnie, korzystają z przymiotu tzw. instytucji zaufania publicznego.


Niniejsze opracowanie ma na celu przybliżenie banku, jako instytucji zaufania publicznego, pełniącej szczególną rolę zarówno w naszych finansach, jak i w gospodarce, właśnie z punktu widzenia owych rozwiązań prawnych i instytucjonalnych gwarantujących stabilność banku i bezpieczeństwo gromadzonych przezeń depozytów.
Intencją, niniejszej publikacji, jest opisanie wymienionych zagadnień w sposób dość ogólny i przystępny, unikając w miarę możliwości wywodów prawnych lub finansowych. Opracowanie to jest adresowane zarówno do nieprofesjonalnych odbiorców usług bankowych, jak i osób zainteresowanych zagadnieniami bankowości z innych względów, w tym np. dziennikarzy. Może być też dobrym uzupełnieniem dydaktycznym dla studentów prawa lub ekonomii, pomagającym przyswoić tym pierwszym – zagadnienia ekonomiczne, a tym drugim – kwestie prawne związane z działalnością banków.

czwartek, 7 sierpnia 2014

Teraz Biologia LO. Biotechnologioa i bioróżnorodność


Teraz Biologia LO. Biotechnologia i bioróżnorodność to pierwszy z serii 25 e-booków do nauki biologii na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. Przygotowany został przez zespół doświadczonych autorów (pod redakcją Waldemara Lewińskiego) zgodnie ze standardami wymagań MEN. Tekst e-booka został wzbogacony setkami grafik, zdjęć, tabel i schematów. Każdy rozdział kończy się podsumowaniem oraz zestawem poleceń kontrolnych w postaci pliku pdf do pobrania ze strony internetowej. ZOBACZ>>>

środa, 6 sierpnia 2014

Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni


Album Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni tom II autorstwa Danuty Sadowskiej, Romana Zwiercana, Andrzeja Kołodzieja i Michała Gucia to bogate kalendarium wydarzeń sierpniowych w Gdyni. Publikacja obejmuje materiał źródłowy - dokumenty i pełne opracowanie słynnej „Poczty Strajkowej”, a także liczne zdjęcia. Album zawiera również listę uczestników strajku sierpnia 1980, którzy otrzymali pamiątkową odznakę w 2013 roku. Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni>>>

wtorek, 5 sierpnia 2014

Elektroniczne metody płatności. Istota, rozwój, prognozy


Systemy płatności elektronicznych, systemy płatności internetowych, Mikropłatności, Rynek e-płatności, Rynek płatności elektronicznych, Regulacje prawne, Regulacje prawne w UE , Regulacje prawne w Polsce. ZOBACZ>>>

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Szkice z życia. Antologia opowiadań


Antologia opowiadań Szkice z życia, która powstała w ramach projektu Blogerzy Książki Piszą, to zbiór 27 opowiadań napisanych przez osoby, które na co dzień prowadzą blogi nie tylko o tematyce literackiej. Inspiracją okazało się samo życie i wszystko to, co się z nim wiąże. Teksty Antologii są niezwykle zróżnicowane, a Czytelnik znajdzie się w świecie uczuć, tajemnic oraz niesamowitych zdarzeń. Będzie miał też okazję przeżyć znane sobie emocje na nowo, zagłębiając się w świat krótkiej, ale niezwykle sugestywnej formy literackiej, jaką jest opowiadanie.



SYLWETKI AUTORÓW

Jan Antoni Homa

Skrzypek i pisarz. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Solista, kameralista, symfonik. Drugi koncertmistrz Filharmonii Brabanckiej. Od kilku lat próbuje swych sił w słowie pisanym. Dotychczasowy efekt to dwie powieści: Altowiolista (2009) – przygodowy kryminał muzyczny oraz Kręgi albo kolejność zdarzeń (2010) – współczesna baśń dedykowana braciom mniejszym. Jego blog oto I owo otrzymał Nagrodę Jury w konkursie na Literacki Blog Roku 2011. Wkrótce do księgarń trafi Ostatni koncert, trzecia książka autora, będąca kolejnym tomem przygód Altowiolisty.

Alicja Minicka

Pisze od niedawna. Ma na koncie dwie powieści, klasyczne kryminały: Colette i Genewska zagadka. Głównymi bohaterami obu książek są żyjący w przyszłości detektywi z Centralnego Biura Kryminalnego w Londynie. Ale chociaż opisane w nich wydarzenia rozgrywają się za lat trzysta, nie są to powieści science fiction. Obecnie autorka kończy pisać powieść obyczajową z wątkami kryminalnymi zatytułowaną Matnia. Jej akcję ulokowała w Polsce lat 20. ubiegłego stulecia. Drugą literacką pasją Alicji jest publicystyka. Artykuły publikuje między innymi na swoim blogu: http://mysli-o-ludziach.blog.onet.pl.

Katarzyna Warpas

Rocznik 1983. Studiowała intermedia, animację, projektowanie i wystawiennictwo w Toruniu i w Hildesheim (Niemcy). Obecnie w Wielkiej Brytanii pisze doktorat o muzealnych przestrzeniach interaktywnych i owe przestrzenie buduje. W weekendy czyta, rysuje, medytuje w biegu, piecze chleb na zakwasie i bloguje na: http://bebeluch.blogspot.com (wyróżniony tytułem Literacki Blog Roku 2011) oraz www.bellyandbell.blogspot.com. Marzy o wydaniu autorskiej książki dla dzieci i o podróży do Peru.

Aleksandra Kocianowska

Urodzona w 1992 roku. Obecnie studentka pierwszego roku zarządzania. Interesuje się literaturą fantastyczną, do jej ulubionych pisarzy należą J.R.R. Tolkien i Licia Troisi. Pasją do pisania zaraziła się w domu, gdzie od najmłodszych lat była otoczona książkami (wychowywali ją rodzice bibliofile). W wolnych chwilach zajmuje się tworzeniem biżuterii hand made. Od ponad dwóch lat regularnie pisze i publikuje, choć nie od razu założyła blog. Dziś już nie wyobraża sobie bez tego życia.

Magdalena Żerek

Autorka mieszka i pracuje w Warszawie. Jest dziennikarzem kulturalnym, recenzentką książek, autorką bajek dla dzieci i matką czteroletniej Wiktorii. Ukończyła filologię polską, pracowała w wydawnictwie i jest redaktorem naczelnym internetowego dziennika literackiego. Jej pasją jest literatura, zwłaszcza współczesna. Bloguje na: www.zerek.pl.

Maria Izabela Fuss

Urodzona w 1982 roku. Mieszka w Bury k. Manchesteru, gdzie pisze po polsku i po angielsku. Debiutowała w lutym 2011 roku książką dla dzieci Cheeky Elf i tajemnicze zniknięcie świątecznego drzewka, które doczekało się kontynuacji w grudniu: Cheeky Elf i poszukiwania zaginionego elfiego skarbu. Wkrótce ukaże się jej pierwsza książka po angielsku: The story of Fuzzy Buzzy. Prowadzi blog: mariaizabelafuss.blogspot.com.

Miłośnik Miłości

Fan piłki nożnej, dobrego wina i inteligentnych kobiet. Leczy ludzi poczuciem humoru. Uwielbia G.G. Marqueza, trochę poezji, a przede wszystkim książki historyczne. Czasami także psychologiczne (np. Erich Fromm). Jako bloger dopiero raczkuje. Do pisania skłoniła go po prostu chęć podzielenia się własnymi przeżyciami i myślami.

Dagmara

Matka, żona, marzycielka, pasjonatka książek. Pisać próbowała od zawsze, niestety zwykle brakowało zapału, by dane opowiadanie sensownie zakończyć. Dumą za to napawa ją wyróżnienie, jakie otrzymała w organizowanym przez Onet.pl konkursie na blogowe bajki. Jej bajka O jeżyku w przedszkolu została wydana w formie audiobooka. Pisze na blogu: http://codziennik-niecodzienny.blog.onet.pl/.

Victor Orwellsky

Autor, którego artykuły przeczytało w ostatnich miesiącach ponad 5,5 mln czytelników w Polsce i w 105 innych krajach. Publikuje na pierwszych stronach największych portali: Onet.pl i Interia.pl. Jego śmiałe teorie i wnikliwa obserwacja współczesnego świata stały się tematem wielu dyskusji na największych portalach społecznościowych. Został laureatem pierwszego miejsca Wielkiego Konkursu Interia 360 w kategorii Najlepszy Debiut 2010/2011. Jest autorem powieści Kod władzy.

Marzena Tokarska

Opowiadanie Kobieta, którą nigdy nie będę jest debiutem literackim autorki. Na co dzień dzieli się swoim życiem na blogu Mały Rycerz, gdzie w bardzo głęboki i autentyczny sposób opisuje perypetie swojego małego wzrostem, lecz wielkiego duchem synka, a także pozostałych domowników. W swoich wpisach ukazuje, jak piękne może być codzienne życie zwyczajnej żony i matki, czasem przeżywającej wspaniałe chwile, czasem trudniejsze momenty, ale wciąż wzmacniającej więzi rodzinne.

Danuta Awolusi

Autorka kocha pisać o książkach i śpiewać. Pochodzi ze Śląska, ale obecnie mieszka w Warszawie, gdzie pracuje i namiętnie czyta. Jej recenzje i teksty krytycznoliterackie można znaleźć na blogu Książki Zbójeckie, który istnieje od kwietnia 2011 roku i stale się rozwija. Obecnie Autorka pracuje nad redakcją książek i rozwija swój blog, który jest dla niej ważnym miejscem krzewienia czytelnictwa i wiedzy o literaturze w Polsce.

Dorota Szczepanik

Autorka jest absolwentką filologii polskiej z historią na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Miłośniczka fantasy. Blog poświęcony książkom prowadzi od kwietnia 2011 roku. Jej przygoda z blogowaniem rozpoczęła się od pracy magisterskiej, poświęconej właśnie blogom. Swoją stronę założyła właściwie w celach badawczych. Dopiero po obronie zaczęły pojawiać się pierwsze wpisy. I tak powstał polonisty.blox.pl.

Katarzyna Maczyk

Urodzona w 1987. Absolwentka studiów prawniczych z aspiracjami ponad siły i możliwości, ale uparcie wierząca w cuda. Na co dzień żyje wyłącznie prawem, historią, literaturą, muzyką i filmem. Bez tych rzeczy nie wyobraża sobie egzystencji. Zaprzysiężona miłośniczka kotów i piłki nożnej. Za najlepsze książki uważa takie, przy których można solidnie popłakać.

Agnieszka Gil

Jej debiutem była Przygoda na basenie (w antologii Wesołe historie). W lokalnych gazetach publikuje bajki, teksty o Wrocławiu i serię artykułów Nauka przez zabawę. Najłatwiej spotkać ją na blogu Piszę z Wrocławia (agnieszkagil.blox.pl) i w bibliotece, gdzie prowadzi cykl GILgotki, czyli Agnieszka Gil zaprasza – spotkania z autorami i ilustratorami. W 2008 roku ukazała się jej powieść Dziki szczaw, a już w kwietniu 2011 pojawi się Herbata z jaśminem, w której autorka podejmuje niełatwy temat dojrzewania.

Justyna Karolina Gałązka

Z zawodu projektantka. Absolwentka Projektowania Graficznego na ASP we Wrocławiu. Oprócz grafiki, fotografii i malarstwa zajmuje się również ilustracją oraz projektowaniem książek unikatowych. Na swoim blogu Z lasu regularnie zamieszcza zdjęcia i opisuje swoje życie. Gdy zaczęła prowadzić blog, odkryła w sobie zamiłowanie do pisania.

Agnieszka Nietresta-Zatoń

Doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, nauczyciel polonista. Zajmuje się literaturą i kulturą Romantyzmu, relacjami Romantyzm a nowoczesność oraz literaturą XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem poezji. Autorka książek Małgorzata Hillar. Szkic monograficzny i Powołani na bunt. Transgresje poetów XIX wieku. Bloguje na: www.glusicadomowa.blogspot.com i www.copoeta.blogspot.com.

Aurora

Urodzona ćwierć wieku temu. Zamieszkała w Stolicy Polskiej Piosenki, choć pozbawiona talentu muzycznego. Nadrabia apetycznym gotowaniem. Z zawodu nauczycielka. Z zamiłowania pisarka. Pisze na: http://blogczekolady.blogspot.com/.

Małgorzata Rybarczyk-Bończak

Mama Maksiuty i Szymona zwanego Preclem. Od sześciu lat całą rodziną usiłują ogarnąć rzeczywistość, jaką jest życie z Preclem chorym na ciężką, nieuleczalną chorobę genetyczną. Swoje przeżycia opisuje na blogu W Stronę Precla, który zdobył tytuł Blog Roku 2007. W swojej pozazawodowej i pozarodzinnej działalności skupia się na umożliwianiu w miarę normalnego życia dzieciom żyjącym dzięki wsparciu respiratora. Założycielka forum dla rodziców dzieci po zabiegu tracheotomii oraz autorka kilku publikacji dotyczących wspierania rozwoju, komunikacji oraz życia z rdzeniowym zanikiem mięśni.

Olaf Tumski

Autor mieszka w Poznaniu i dobiega czterdziestki. Dotychczas opublikował cztery e-booki. W jego książkach zjawiska tajemnicze i mistyczne kryją się w przyziemnej, szarej rzeczywistości oraz w pozornie banalnych przedmiotach. Wystarczy je zauważyć, ale tylko nieliczni posiadają takie zdolności. Wszystko na temat jego książek znajdziecie na blogu: http://olaftumski.blogspot.com/.

Justyna Gul

Specjalistka ds. PR i dziennikarka zajmująca się tematami społecznymi, ekonomicznymi i związanymi z szeroko pojętą kulturą, a ostatnimi czasy nauczycielka przedmiotów ekonomicznych. Autorka kryminału dla młodych czytelników Przygody Renatki. W poszukiwaniu Wąsiatego Sama. Namiętnie czyta książki i pisze recenzje. Pasjonatka podróży, zarówno tych dalekich, jak i bliskich, impresjonizmu i portugalskiej muzyki smutku i tęsknoty. Autorka bloga: Książkowisko dla biznesu oraz Młot na czarownice.

Roman Monkiewicz

Absolwent ZSZ im. KEN w Szczecinku oraz Wydziału Informatyki i Elektroniki na Politechnice Koszalińskiej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął już jako nastolatek, pisząc do szuflady, jednak dopiero po studiach jego pierwsze publikacje pojawiły się w postaci bloga internetowego. Jego twórczości jest połączeniem horroru, science fiction i dark fantasy.

Agnes A. Rose

Z wykształcenia humanistka. W wieku dwunastu lat napisała bajkę dla dzieci pt. Skrzaty z leśnej polany. Mając piętnaście lat, popełniła pierwszą powieść adresowaną do młodzieży, której fragmenty ukazywały się w jednej z lokalnych gazet. Choć książka nigdy nie ukazała się drukiem w pełnej formie, to jednak autorka nie zrezygnowała z rozwijania swoich zamiłowań pisarskich. Jako osoba dorosła publikowała na internetowych portalach literackich pod różnymi pseudonimami, zbierając przychylne recenzje czytelników. W Internecie prowadzi blog Kraina Czytania, na którym oprócz recenzji książek można zapoznać się również z jej umiejętnościami literackimi. Autorka marzy o wydaniu własnej powieści.

Agata Adelajda Kołodziejczyk

Trzydziestolatka, magister filozofii, studiuje podyplomowo bibliotekoznawstwo i informację naukową, żona Adama i mama małego Władka, domatorka, zapalona czytelniczka, rękodzielniczka, wegetarianka. Do jej ulubionych autorów należą Thomas Hardy i Virginia Woolf, a ostatnio odkryła prozę Murakamiego. Relaksuje się przy Jasonie Moranie, Sonnym Rollinsie oraz muzyce Dead Can Dance. Długie zimowe wieczory spędza w kinie lub przy zielonej herbacie i ulubionej lekturze.

Dorota Kamińska

Historyk sztuki. Pasjonuje ją wszystko, co wiąże się z pięknem. Od pół roku próbuje znaleźć życiową równowagę w Grecji, gdzie przypadkiem rzuciło ją życie. Dokładnie w dniu wyjazdu, po bardzo długiej przerwie, wróciła do pisania. Tym bardziej cieszy ją fakt, że w ciągu sześciu miesięcy zdobyła wyróżnienie w konkursie na blog literacki, opublikowała swój tekst w „Arteonie” i zaczęła współpracę z portalem Inspirantki.pl. Podczas przerw w pisaniu, koncentruje się na wszystkim, co w życiu pozytywne, fascynujące, śmieszne, kolorowe lub pachnące i o tym między innymi opowiada jej literacki świat.

Piter Murphy

Od zawsze fascynowała go literatura − opowiadania pisał już jako mały chłopiec. Na wiele lat odszedł od pisania, jednak wrócił, czego wynikiem jest debiutancka powieść Trzy, która ukazała się w formie e-booka nakładem Wydawnictwa RW2010. Aktualnie pracuje nad drugą powieścią. Na co dzień prowadzi blog pisanyinaczej.blogspot.com, na którym pisze o książkach oraz spotyka się z pisarzami. Kocha przyrodę, uprawia sport i czasami pisze wiersze.

Agnieszka Steur

Żona i mama, od 12 lat mieszka w Holandii. Absolwentka Wydziału Języki Słowiańskie i Kultura na Uniwersytecie Amsterdamskim. Wyróżniona w Konkursie na Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych (2008). Zdobyła też I miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Emigracja” portalu kobietawuk.info (2010). Od 2011 nauczycielka języka polskiego w Polskiej Szkółce w Utrechcie. Od 2010 pisze felietony w języku polskim dla Sceny Polskiej – Pools Podium w Holandii oraz artykuły popularno-naukowe w języku niderlandzkim dla Biuletynu Polsko-Niderlandzkiego Stowarzyszenia Kulturalnego PNKV.

Marta Kusz

Studentka Inżynierii Środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, od urodzenia mieszkająca w Krościenku. Od roku pod pseudonimem Soulmate pisze na blogu marta6792.blogspot.com, wcześniej pisarka amatorka i członek stowarzyszenia Piórem Feniksa. Autorka wielu opowiadań pisanych do szuflady i publikowanych na blogach. Jej marzeniem jest ukończenie studiów, praca w dziedzinie energii odnawialnej oraz pisanie książek.

piątek, 1 sierpnia 2014

Psychospołeczne warunki pracy polskich nauczycieli. Pomiędzy wypaleniem zawodowym a zaangażowaniem


Publikacja omawia badania zrealizowane przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi na losowej próbie ponad 1200 nauczycieli szkół publicznych z całego kraju. W książce przedstawiono wyniki aktualnej diagnozy stanu pozytywnych (salutogennych) i negatywnych (stresorów) czynników środowiska pracy nauczycieli. Dane uzupełniono o analizę jakości relacji nauczyciel – uczeń, także w zakresie przemocy w tym wymiarze. Omówiono również konsekwencje oddziaływania warunków pracy na nauczycieli, w tym poziom wypalenia zawodowego. Publikacja zawiera także propozycje praktycznych rozwiązań w kwestii redukcji ujemnego wpływu środowiska pracy nauczyciela na jego dobrostan.

Niniejsza książka na podstawie wyników aktualnych reprezentatywnych badań na dużej próbie nauczycieli opisuje, jak spostrzegają oni pozytywne i negatywne czynniki występujące w ich miejscu pracy. Podjęto w niej dyskusję na temat związków między warunkami pracy nauczyciela a relacją nauczyciel – uczeń.

Ponieważ z założenia prezentowana publikacja ma mieć wymiar praktyczny, czytelnika zainteresowanego metodologią zrealizowanych badań odsyłamy do aneksu, gdzie przedstawiono podstawowe informacje dotyczące schematu badawczego, doboru próby i zastosowanych narzędzi.



Pragniemy, aby głównymi odbiorcami książki były osoby zajmujące się planowaniem i organizacją pracy nauczycieli na różnych poziomach – od systemowego po zarządzanie konkretną placówką oświatową. Staraliśmy się zatem uzyskać kompromis – przedstawiamy rzetelne dane naukowe jednak w przystępnej formie, świadomie rezygnując z niektórych dyskusji teoretycznych czy bardziej skomplikowanych metod analizy uzyskanych wyników.(...)

Struktura książki obejmuje rozdziały wprowadzające do zagadnień stresorów i czynników salutogennych w środowisku pracy oraz rozwiązań na rzecz wspierania dobrostanu nauczyciela w środowisku pracy. W kolejnych rozdziałach omówiono wpływ warunków pracy na nauczyciela, uwzględniając zarówno negatywne (np. poziom wypalenia zawodowego), jak i pozytywne (np. chęć ponownego wyboru zawodu) konsekwencje. Następnie dokładnie scharakteryzowano poszczególne stresory psychospołeczne w środowisku  pracy. Każdy z rozdziałów dotyczących tego tematu zawiera krótkie wprowadzenie teoretyczne i odniesienie do wcześniejszych badań. Przedstawiono w nich także wybrane wyniki naszych badań i zaproponowano rozwiązania praktyczne mające na celu zapobieganie negatywnym skutkom oddziaływania określonego stresora w środowisku pracy, jego eliminację bądź redukcję. Podjęto także problematykę przemocy w relacji nauczyciel – uczeń i jej powiązania ze stanem psychospołecznych warunków pracy nauczyciela. Następnie, zachowując podobną strukturę, omówiono salutogenne elementy środowiska pracy. W rozwiązaniach praktycznych skoncentrowano się na tym, jak wspierać pozytywne aspekty środowiska pracy nauczycieli.

Osobny rozdział poświęcono fizycznym warunkom pracy nauczycieli, które także, chociaż w ograniczonym zakresie, były diagnozowane w naszych badaniach prezentowanych w niniejszej publikacji. Książkę zamykają rozważania ukazujące, jak działania na rzecz dobrostanu nauczycieli mogą być realizowane w formie dobrze zaplanowanego,  ustrukturyzowanego programu promocji zdrowia.
Jacek Pyżalski, Dorota Merecz